خانه » سخن با مسئولین » 《پنجره‌ها》 و بروکراسی نحس اداری

《پنجره‌ها》 و بروکراسی نحس اداری

محمد حسین روشنک
رئیس کانون کارآفرینان خراسان رضوی :

با وجود اینکه به تلاش‌های جهادگرانه شخص آقای رزم حسینی اعتماد و اعتقاد دارم و طرح مثلث توسعه اقتصادی که بر پایه اقتصاد مردمی توسط ایشان طراحی شده را قبول دارم اما در خصوص پنجره واحد و یا چند پنچره کنار هم که با مداخله تهرانی‌ها برنامه‌ریزی شده است با بعضی از دوستان که عقیده دارند هیچ اتفاقی نخواهد افتاد و تبلیغاتی بیش نخواهد بود، هم عقیده هستم‌.

لذا امروز و این اتفاق را در تاریخ ثبت می‌کنیم تا ببینیم چه می‌شود، تصور نمی‌کنم کاری انجام شود.
چرا دروغ، هیچ وزیری، نهادی به سازمان و اداره کل استانی خود اجازه نمی‌دهد به این حرف‌ها توجه و با استاندار هماهنگ باشد.

در تصمیم گیری و مدیریت نظام اداری نحس کشور ما استان‌ها فقط و فقط نقش اجرای دستور تهرانی‌ها را دارند تا جایی که یک معاون وزیر بیشتر از صد ها معاون وزیر به خود اجازه می‌دهد در مقابل تمام تیم مدیریتی استان بایستد و حرف خود را به کرسی بنشاند. استان نیز با اینکه نظر معاون وزیر را حق نمی‌داند و قبول ندارد، مجبور است اطاعت کند.

آیا تا حالا یک مورد سراغ دارید با مدیری که با استاندار هماهنگ نیست و به قانون فضای مناسب کسب و کار توجه نمی‌کند و مصوبات شورای گفت‌وگو و کارگروه رفع موانع را اجرا نمی‌کند و حتی بی احترامی نیز می‌کند و هر کاری که خودش دوست داشته باشد انجام می‌دهد، برخوردی شده باشد؟

آیا یک مورد وجود داشته که سازمان‌های نظارتی با مدیری که حقوق صاحبان کسب و کار را نادیده گرفته، برخورد کرده باشند؟

آیا می‌دانید به دلیل آلودگی‌های فراوان فضای نحس اداری کشور اصولا سازمان های نظارتی و کنترلی ، فقط برای مچ گیری و برخورد با مدیرانی که کار راه اندازه بوده‌اند ایجاد شده‌اند اما چون برای کار راه اندازی باید کار کرد و حتما مشق نوشته شده غلط هم دارد، مدیرانی که هیچ کاری انجام نمی‌دهند و ندهند، از امنیت بیشتری برخوردارند؟

آیا می‌دانید فضای نحس اداری و آلوده کشور باعث شده اگر مدیری مجبور باشد برای انجام کار مردم و فضای مناسب کسب و کار قدری بعضی از قوانین را هنگام اجرا کج کنند، یا ظرفیت‌های قانونی فرادستی را اجرا کند باید به ده‌ها سازمان پاسخگو باشد؟
آیا می‌دانید اگر مدیری هیچ قانونی را اجرا نکند و مردم را بیچاره کند سازمانی برای رسیدگی و دفاع از فضای کسب و کار دفاع وجود ندارد و شاید این‌گونه مدیران تشویق هم بشوند؟

درسال های اخیر دادگستری به صورت خود جوش خواسته است اقداماتی انجام دهد که با فداکاری افراد «نه صرفا به خاطر وجود قانون» مفید نیز بوده است ولی کافی نیست

باید سازمانی با اختیارات قوی مخصوص حمایت از فضای کسب وکار تشکیل تا هر فعال اقتصادی بتواند برای احقاق حقوق خود و کم فروشی یا گران فروشی مدیران به آن سازمان مراجعه و در خواست پیگیری کند.

در کشورهای دیگر ضوابط و امتیازات مشخص است مثلا؛

اگر شهرداری قرار است پروانه طبقه اضافی برای ساخت بدهد به همه می‌دهد.

اگر بانک ها قرار است تسهیلات بدهند به هر شرکتی که شرایط لازم را داشته باشد می‌دهند.

اگر قرار است ثبت سفارش و تخصیص ارز انجام شود برای همه انجام می‌شود.

اگر قرار است بدهکاری سررسید شده ارزی و ریالی وصول شود از همه وصول می‌شود.

اگر قرار است با بدهکاری معوقه برخورد شود فرقی ندارد دولتی خصولتی، خصوصی و حتی سازمان‌ها و شرکت‌های خدمات انحصاری دولتی باشد .

اگر کارت بازرگانی قرار است صادر شود برای هر فردی که شرایط لازم را داشته باشد صادر می‌شود بعد که صادر شد کسی حق ندارد بگوید چرا اتاق کارت اجاره ای صادره کرده است؟

اگر شرکت‌های خدماتی دولتی مجوز می‌دهند به همه می‌دهند.

چانه زنی، پارتی بازی، رشوه دهی و… در گرفتن امتیاز اضافه نقشی ندارد و یا اگر دارد بسیار بسیار کم است. مدیری نمی‌تواند اگر کسی رشوه نداد و یا خوب کُرنش و تعظیم نکرد و یا پارتی نداشت امتیاز قانونی را به او ندهد.

آیا با این پنجره‌ها که معمولا کارمندان اضافی را روانه می‌کنند اختیارات بی‌حساب و کتاب قلم مدیران که دستورات معاون وزرای خود را اجرا می‌کنند در خصوص نه گفتن برای مواردی که نخواهند و خدمات اضافه دادن به افرادی که خودشان خواهند از بین خواهد رفت؟
پاسخ این است:
حتما نه !
مگر انقلاب اداری حادث شود و بروکراسی نحس اداری کشور تغییر کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *